Women

Pos No. Name Category Last Tm Laps Total Tm License Cat. License No. Club Best Speed In Lap
1 94 Charline Joiner Women 02:07.8 22 54:58.6 1st 708321 Team WNT 24.793 7
2 88 Flora Gillies Women 02:07.4 22 54:59.5 2nd 460231 Project 51 24.715 7
3 102 Ellen McDermott Women 04:31.9 22 57:22.8 3rd 1053333 Team WattCycle 24.378 7
4 101 Claire Martin Women 02:11.4 22 55:02.6 2nd 834282 Team 22 23.839 22
5 85 Lorna Ferguson Women 02:12.6 22 55:04.9 4th 1079529 Glasgow Green Cycle Club 23.621 22
6 104 Natalie Milne Women 02:13.9 22 55:05.4       23.491 7
7 86 Ashleigh Fraser Women 02:14.6 22 55:06.7 2nd 927572 Deeside Thistle CC 24.607 7
8 77 Lyndsey Carson Women 02:15.4 22 55:07.3 3rd 469918 Team Thomsons Cycles 23.138 22
9 87 Katherine Gallagher Women 02:16.9 22 55:08.3 4th 950913 Dundee Thistle RC 23.213 7
10 106 Laura Nicolson Women 02:16.5 22 55:08.5 3rd 724727 Moray Firth Cycling Club 23.294 7
11 74 Sarah Bradford Women 02:15.7 22 55:22.1 3rd J 823250 Johnstone Wheelers Cycling Club 23.086 22
12 105 Natalie Munro Women 02:19.1 22 55:25.9 3rd 997363 Moray Firth Cycling Club 22.697 7
13 91 Catriona Gunn Women 02:19.9 22 55:26.2 4th 1088797 North Argyll Cycle Club 22.771 2
14 78 Anne Chisholm Women 02:29.1 22 55:36.4 3rd V 443739 Perth United Cycling Club 22.66 2
15 108 Eileen Roe Women 02:51.9 22 55:43.6 1st 427778 Wiggle Honda 24.504 7
16 75 Kayleigh Brogan Women 02:57.2 22 55:47.7 2nd 449291 Aprire Bicycles/HSS Hire 24.482 7
17 72 Louise Borthwick Women 03:23.8 22 56:15.7 1st 713495 Project 51 24.472 7
18 99 Alexa Mair Women 02:30.8 22 57:13.9 2nd 718284 Deeside Thistle CC 22.516 6
19 109 Julianna Rourke Women 02:30.8 22 57:13.9 3rd 1024214 Edinburgh RC 22.611 2
20 93 Susan Johnston Women 02:31.7 22 57:14.4 4th V 917157 Ronde Cycling Club 22.336 6
21 110 Rachel Torrance Women 02:51.2 20 53:04.0 3rd J 950649 Edinburgh RC 22.536 2
22 79 Rachel Crighton Women 02:42.9 17 45:35.9 4th 1090785 Dundee Thistle RC 21.77 2
23 84 Anna Fairweather Women 02:23.5 16 42:45.1 3rd 420197 Spokes Racing Team 21.819 16
24 70 Christine Bertram Women 02:29.0 16 43:05.9 4th V 712459 Cult Racing 21.013 16
25 92 Claire Howieson Women 02:36.7 16 43:07.0 4th J 1006507 Pedal Power RT 21.824 2
26 73 Jacqueline Boyle Women 02:42.1 16 43:22.8 4th V 943493 Pedal Power RT 21.774 2
27 112 Carlee Wilson Women 02:46.2 16 43:25.6 4th 974401 Glasgow Riderz 21.932 2
28 113 Katherine Wren Women 02:40.2 16 44:02.2 3rd V 421822 Stirling Bike Club 20.973 1
29 69 Joanne Baxter Women 02:54.5 16 44:33.6 4th 465176 Ayr Roads Cycling Club 21.201 13
30 98 Emma MacLaren Women 02:35.7 16 44:33.8 3rd 893499 Johnstone Wheelers Cycling Club 20.557 1
31 107 Helen Paxton-Steele Women 02:43.3 15 42:03.0 4th V 975614 Stirling Bike Club 20.958 13
32 76 Rosalind Carey Women 02:41.4 15 43:22.3 3rd V 705617 Stirling Bike Club 21.416 1
33 89 Helen Gorman Women 02:45.4 15 43:28.1   1008342 Stirling Bike Club 20.571 3
34 71 Ashley Blundell Women 02:49.2 14 40:06.7 4th 1116006 Perth United Cycling Club 21.196 1
DNF 83 Kirsteen Ellis Women RETIRED 6 19:14.9 V 1003948 Kinross CC 19.456 1
DNF 103 Karly Millar Women RETIRED 2 07:16.1 4th 1033178 Glasgow Green Cycle Club 21.514 1
DNS 68 Charlotte Allan Women       4th 979864 Ronde Cycling Club - 0
DNS 80 Carole Dick Women       4th V 721111 Stirling Bike Club - 0
DNS 81 Sarah Doyle Women       E UCI Euregio Ladies Cycling team - 0
DNS 82 Sandra Eady-Brown Women       4th V     - 0
DNS 90 Karen Graham Women       4th 1035352 Johnstone Wheelers Cycling Club - 0
DNS 95 Mari-Claire Kay Women       4th 953064 Stirling Bike Club - 0
DNS 96 Caroline Kirkpatrick Women         997597 Edinburgh RC - 0
DNS 97 Jann Lapsley Women       4th V 830401 Johnstone Wheelers Cycling Club - 0
DNS 111 Ashley Turner Women       4th 953160 Mukyriderz Cycling Club - 0

Men

Pos No. Name Category Last Tm Laps Total Tm License Cat. License No. Club Best Speed In Lap
1 57 Evan Oliphant E/1/2/3 02:01.0 30 00:52.9 Elite 203658 Raleigh GAC 27.739 2
2 55 Peter Murdoch E/1/2/3 02:00.9 30 00:53.4 Elite 202000 Neon-Velo Cycling Team 28.716 6
3 46 Fraser Martin E/1/2/3 02:01.5 30 00:53.7 1st 833691 Spokes Racing Team 27.638 2
4 39 Steven Lawley E/1/2/3 02:02.5 30 00:54.2 1st 909832 Neon-Velo Cycling Team 27.888 2
5 19 Arthur Doyle E/1/2/3 01:58.3 30 01:09.4 3rd V 441394 www.Dooleys-Cycles.co.uk 28.407 4
6 40 David Lines E/1/2/3 01:50.2 30 01:11.4 1st 203091 Velosure Starley Primal 28.409 30
7 63 Philip Trodden E/1/2/3 01:49.9 30 01:11.6 1st 839176 The Racers 28.5 30
8 61 Andrew Scorey E/1/2/3 01:51.5 30 01:11.9 2nd 956983 Berwick Wheelers CC 28.086 30
9 17 Jordan Doig E/1/2/3 01:52.1 30 01:12.2 3rd 712629 Pedal Power RT 28.028 2
10 58 Julian Pearson E/1/2/3 01:52.1 30 01:12.2 1st 434353 Team Moda-Anon 27.945 30
11 56 Sean Noon E/1/2/3 01:52.3 30 01:13.0 1st 466006 Spokes Racing Team 28.017 4
12 3 Peter Anderson E/1/2/3 01:52.8 30 01:13.1 2nd 446683 The Racers 28.284 3
13 1 Craig Adams E/1/2/3 01:53.5 30 01:13.2 1st 710456 Leslie Bike Shop/Bikers Boutique 28.002 3
14 45 Grant Martin E/1/2/3 01:52.7 30 01:14.3 2nd J 887830 Spokes Racing Team 28.061 3
15 49 Scott McCrossan E/1/2/3 01:54.0 30 01:14.9 Elite 709715 Paisley Velo Race Team 27.563 2
16 7 Jack Barrett E/1/2/3 01:55.8 30 01:17.2 1st 715565 The Racers 28.075 4
17 34 Craig Hardie E/1/2/3 01:57.5 30 01:19.6 3rd V 203104 www.Hardie-Bikes.com 27.67 2
18 64 Andrew Vettraino E/1/2/3 02:04.6 29 01:09.5 3rd 903358 Glasgow Cycle Team 26.72 3
19 21 Alasdair Fairhurst E/1/2/3 02:04.6 29 01:09.7 3rd 1022891 Lune RCC 27.093 3
20 22 Ryan Fenwick E/1/2/3 02:22.3 29 02:06.2 1st 448286 The Racers 28.281 2
21 15 Gavin Dempster E/1/2/3 01:58.4 24 50:49.6 3rd 993124 Glasgow Green Cycle Club 26.767 2
22 12 Andrew Cox E/1/2/3 01:59.6 24 50:50.0 3rd 203086 Peebles CC 26.814 16
23 28 Ruari Grant E/1/2/3 02:02.1 24 51:20.1 2nd 885765 Velo Club Edinburgh 27.191 4
24 67 Ruari Yeoman E/1/2/3 02:14.3 24 52:01.4 2nd 928207 Spokes Racing Team 27.194 3
25 33 Walter Hamilton E/1/2/3 02:21.5 24 52:51.5 2nd 1012162 Velo Club Edinburgh 26.883 4
26 24 Ben Forsyth E/1/2/3 02:38.9 24 53:09.8 2nd J 724749 Spokes Racing Team 26.655 17
27 10 Andy Colman E/1/2/3 02:12.4 23 50:43.9 3rd 807484 Gamma Racing Team 26.304 2
28 20 Ross Dymock E/1/2/3 02:16.7 23 50:55.9 2nd 902902 Glasgow Green Cycle Club 26.729 2
29 29 Calum Gray E/1/2/3 02:17.2 23 50:55.9 3rd 900262 Peebles CC 26.435 1
30 62 Callum Sharp E/1/2/3 02:18.6 23 50:56.2 3rd 949616 Kinross CC 26.298 3
31 54 Lewis Mulholland E/1/2/3 02:44.7 23 51:26.3 2nd J 708668 Glasgow Cycle Team 27.155 5
32 47 Ewan Mathieson E/1/2/3 02:14.3 23 52:01.4 3rd 941040 Glasgow Cycle Team 26.566 3
33 52 Calum Mitchell E/1/2/3 02:38.8 23 53:09.9 3rd J 900591 Spokes Racing Team 26.329 2
34 30 Lewis Grieve E/1/2/3 02:39.8 23 53:10.3 2nd 837864 Spokes Racing Team 26.541 5
35 51 Alistair Merry E/1/2/3 02:00.2 22 48:51.4 3rd J 709231 Discovery Junior Cycling Club 26.269 1
36 16 Alan Dobbie E/1/2/3 02:15.8 22 50:56.4 3rd V 951597 Edinburgh RC 24.98 8
37 36 Graeme Kelly E/1/2/3 02:23.8 20 48:57.5 3rd 720545 www.Hardie-Bikes.com 23.817 6
38 42 Tim Mackley E/1/2/3 02:09.7 18 38:38.0 2nd 711103 Deeside Thistle CC 27.235 4
39 66 Zack Williamson E/1/2/3 02:08.8 17 38:38.5 1st 840267 Team Moda-Anon 26.542 4
40 41 Zak Loney E/1/2/3 02:15.1 16 34:29.0 2nd 826291 Team LFH 27.902 2
41 50 Craig McCulloch E/1/2/3 02:04.5 16 35:32.2 2nd 467920 East Kilbride Road Club 26.614 2
42 25 Tommy Garland E/1/2/3 02:11.1 10 24:39.3 3rd 451006 Edinburgh University CC 26.489 2
43 8 Andy Brown E/1/2/3 02:08.8 9 20:31.5 2nd J 910861 Glasgow Cycle Team 26.503 3
44 11 Luis Coutinho E/1/2/3 02:18.8 8 18:51.4 3rd 959737 Dundee Thistle 25.897 2
45 14 Alan Dean E/1/2/3 02:02.2 6 13:52.6 3rd 950985 Edinburgh RC 27.059 3
46 35 Chris Hinds E/1/2/3 02:02.9 6 14:19.8 3rd 1043230 Glasgow Green Cycle Club 26.908 2
47 48 Alan Maxwell E/1/2/3 02:01.3 1 04:03.2 3rd V 902276 Pedal Power RT 25.826 1
DNS 2 David Anderson E/1/2/3       1st 446682 Granite City RT - 0
DNS 4 Tom Arnstein E/1/2/3       2nd 715031 Sandy Wallace Cycles - 0
DNS 5 Greig Baird E/1/2/3       3rd 721312 www.Hardie-Bikes.com - 0
DNS 6 Matthias Barnet E/1/2/3       2nd J 723643 Spokes Racing Team - 0
DNS 9 Angus Claxton E/1/2/3       2nd J 951553 Glasgow Cycle Team - 0
DNS 13 Gary Davidson E/1/2/3       2nd 892890 East Kilbride RC - 0
DNS 18 Rhys Donnelly E/1/2/3       2nd J 722277 Edinburgh RC - 0
DNS 23 Michael Fletcher E/1/2/3       3rd 899014 Aberdeen Wheelers CC - 0
DNS 26 Angus Gillies E/1/2/3       2nd 448804   - 0
DNS 27 Silas Goldsworthy E/1/2/3       2nd 447988 Sandy Wallace Cycles - 0
DNS 31 Lewis Grieve E/1/2/3       2nd 837864 Spokes Racing Team - 0
DNS 32 Andrew Hale E/1/2/3       2nd 725012 GJS Cruise Racing - 0
DNS 37 Craig Kidd E/1/2/3       3rd V 910067 Leslie Bike Shop/Bikers Boutique - 0
DNS 38 Alan Lamont E/1/2/3       3rd V 920893 Leslie Bike Shop/Bikers Boutique - 0
DNS 44 John MacLeod E/1/2/3       3rd J 836734 Spokes Racing Team - 0
DNS 59 Franco Porco E/1/2/3       3rd V 202242 Leslie Bike Shop/Bikers Boutique - 0
DNS 60 David Reed E/1/2/3       2nd 422068 Granite City RT - 0
DNS 65 Andrew Whitehall E/1/2/3       1st 442723 Pro Vision Cycle Clothing - 0

 

Designed by the Club